Wskazówki, jak poprawić bezpieczeństwo w magazynie
Regały magazynowe stanowią ważny element łańcucha logistycznego i dostaw. Są przeznaczone do utrzymania określonych wielkości obciążenia. Niewłaściwa konserwacja lub przeciążenie mogą prowadzić do wypadków. Poniżej zaprezentowano wskazówki, jak poprawić bezpieczeństwo w magazynie.
2016-08-31, 08:43

Magazynowanie to ważny element każdego systemu logistycznego. Logistyka stanowi integralną część łańcucha dostaw. Magazyny to dużo więcej niż tylko miejsce do przechowywania, mają znaczący wpływ na zdolność przedsiębiorstwa do dostarczenia produktu lub usługi w określony sposób. Jeśli magazyn jest niewłaściwie zorganizowany, pozyskanie produktów trwa dłużej, co może być przyczyną opóźnień w dostawach. Może dojść do błędów podczas kompletowania zamówień i klient otrzyma niewłaściwy towar (Jackie Lohrey, THE IMPORTANCE OF WAREHOUSING IN A LOGISTICS SYSTEM, 2016). Systemy magazynowe pomagają w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni i utrzymaniu dobrej organizacji magazynu. Systemy magazynowe to zwykle regały metalowe, które wytrzymują duże obciążenie. Jeśli magazyn nie jest odpowiednio zorganizowany lub regały nie są właściwie konserwowane, mogą być źródłem wypadków. W wyniku wypadku może nie tylko dojść do uszkodzenia mienia, ale także do obrażeń ciała u pracowników. Rzadko kiedy zdarza się, aby regał magazynowy się zawalił, jednak jeśli już dochodzi do takiego zdarzenia, ma ono zwykle katastrofalne skutki. Poniżej zaprezentowano kilka sposobów poprawy bezpieczeństwa w magazynie. 


 Szkolenia 


 Pracownicy obsługujący regały biurowe powinni być odpowiednio przeszkoleni. Regały są przeznaczone do udźwigu konkretnego obciążenia. W czynnym magazynie nie zdarzają się raczej takie sytuacje, kiedy towar ładuje się na półki i pozostaje on tam przez długi czas. Zwykle pracownicy przewożą półki z towarem w różne miejsca za pomocą wózków widłowych, przenosząc ładunki i składując je jeden na drugim. Takie czynności stwarzają ryzyko wypadku. Ładunek może zostać niewłaściwie umieszczony, półka może być przeciążona, wózek widłowy może się zderzyć z regałem itd. Z tego powodu należy bezwzględnie przeszkolić pracowników. Powinni być świadomi, jakie obciążenie wytrzymuje dany regał oraz jak bezpiecznie się poruszać po magazynie ((DC Velocity, SEVEN TIPS FOR IMPROVING RACK SAFETY, 2015). 


 Wybór regału 


Na rynku dostępnych jest wiele modeli regałów do przechowywania, np. regały sklepowe. Są zaprojektowane pod kątem określonych funkcji i do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Na przykład regał na kartony przeznaczony jest do przechowywania przedmiotów w tekturowych pudłach i ma systemy do wyciągania konkretnego kartonu w pionie. Firmy powinny dobrze przeanalizować swoje potrzeby, zanim zdecydują się na kupno. 


 Modyfikacje 


 Systemy regałowe zapewniają elastyczność ich wykorzystania. Zwykle można modyfikować ich wysokość. Systemy modułowe umożliwiają dodawanie dodatkowych elementów do już gotowych systemów regałowych. Zmiana poziomu belki półki zwykle ma wpływ na całość konstrukcji. Zmienia nośność całego modułu. Przed wprowadzeniem zmian w systemach regałowych należy zatem zawsze zasięgnąć porady biegłego. Firmy mogą zdecydować się na zakup modułowych systemów regałowych ze względu na ich elastyczność – jednym z producentów takich regałów jest AJ Produkty. Więcej informacji znaleźć można w witrynie internetowej tego producenta.

KONTAKT / AUTOR
szymonkaminski2424
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.