Jak prawidłowo użytkować wózek paletowy
W celu uniknięcia urazów i wypadków przy pracy, należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi prawidłowego użytkowania wózka paletowego. Odpowiednie szkolenie pracowników to obowiązkowa praktyka prewencyjna w środowisku magazynowym.
2016-10-21, 14:42

Wózki paletowe są powszechnie używane w wielu branżach przemysłu. Coraz więcej firm inwestuje w maszyny i urządzenia, aby usprawnić pracę i gospodarkę materiałową. Logistyka w firmie stanowi ogromne wyzwanie. W przeszłości, kierownicy magazynów zakupowali drogie maszyny lub wykonywali pracę osobiście, często własnoręcznie przenosząc ciężkie przedmioty. W dzisiejszych czasach, problem transportu w magazynie rozwiązują wózki paletowe. Służą one do podnoszenia i przewożenia towarów z miejsca na miejsce oraz układania ich w stos, najczęściej chodzi tu o towary zapaletowane. Przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej na co dzień spotykają się z koniecznością przewożenia ciężkich przedmiotów. Wykonywanie tych czynności bez użycia odpowiedniego sprzętu często prowadzi do wypadków w pracy. Aż jedna trzecia urazów powodowanych podnoszeniem ciężarów kończy się długoletnią rehabilitacją układu szkieletowo-mięśniowego i zwyrodnieniem kończyn (aec-business.com, THE IMPORTANCE OF CORRECT PALLET TRUCK USE, 2014). To między innymi dlatego wózki paletowe stały się tak powszechne na placach budowy. Poniżej prezentujemy istotne informacje, które przedsiębiorcy powinni wykorzystać jako bazę szkoleniową dla operatorów wózków paletowych.

Zakup wózka

Przed zakupem wózka paletowego, warto udać się na prezentację produktu, szczególnie w przypadku sprzętów używanych. Można w ten sposób sprawdzić, czy oferowany wózek jest w dobrym stanie. Kupujący powinni sprawdzić koła, uchwyty, widły i mechanizm podnoszący. Użytkowanie niesprawnego wózka może się skończyć urazem u operatora i osób postronnych. Niezwykle istotne jest, aby sprzęt był używany wyłącznie przez wykwalifikowany personel, to samo dotyczy prezentacji produktu rozważanego jako potencjalny zakup. Tylko doświadczeni użytkownicy będą w stanie ocenić produkt i zarekomendować jego nabycie.

 

Szkolenie

Wszyscy użytkownicy wózka paletowego powinni przejść stosowne szkolenie. Muszą się oni przede wszystkim nauczyć się prawidłowego manewrowania i poznać zasady bezpieczeństwa. Wózki zakupione na potrzeby firmy powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać restrykcyjne wymagania względem jakości.

Użytkowanie

Należy pamiętać, że wózki paletowe ręczne powinny być użytkowane tylko w pomieszczeniach i warunkach do tego przeznaczonych. Pracownicy, którzy nie są pewni jak użytkować wózek muszą bezwzględnie poprosić o przeszkolenie. Użytkowanie wózka bez szkolenia jest jest niezwykle ryzykowne. Dodatkowo, nie wolno przewozić towarów niezamocowanych lub nieprawidłowo załadowanych na widły. Operatorzy powinni zachować szczególną ostrożność podczas transportu ciężkich towarów – należy sprawdzić czy maksymalne obciążenie danego wózka nie zostało przekroczone. W przypadku przeładowania, wózek może okazać się niesterowny. Trzeba bezwzględnie dbać, aby równomiernie rozkładać przewożony towar na widłach wózka.

Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących sprzęt typu stertownik i wózek paletowy. Jedną z nich jest AJ Produkty. Więcej informacji o ofercie wózków można znaleźć na stronie internetowej tego dystrybutora.

KONTAKT / AUTOR
szymonkaminski2424
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.