Nauczyciel i tablica magnetycznajako gwarancja skuteczności procesu nauczania
Uczenie się to wciąż enigmatyczny i zawiły proces, który nie został do końca zbadany. Wielu naukowców głowiło się nad czynnikami wspomagającymi przyswajanie wiedzy i narzędziami niezbędnymi do jej przekazywania. Na podstawie przeprowadzanych przez lata badań, zidentyfikowano wiele praktycznych wskazówek i porad, których znajomość jest korzystna zarówno z perspektywy ucznia, jak i nauczyciela. Istnieją jednak warunki uważane za niezbędne dla efektywnego procesu nauczania, których rola jest nie do przecenienia. Wśród nich na pierwszym miejscu jest… osoba nauczyciela. Proces nauczania wymaga aktywnej roli, kreatywności w przygotowywaniu materiałów, znajomości metod i technik, a także stosowania odpowiednich narzędzi, które wspomagają proces przyswajania wiedzy przez uczniów. Tradycyjnym narzędziem komunikacji z uczniami jest tablica. Oprócz niej, nauczyciele mogą wykorzystać wiele innych sprzętów, które przyciągną uwagę i poprawią koncentrację uczniów.
2016-12-16, 08:33

Od lat nauczyciel i tablica stanowią niezbędne "wyposażenie" każdej klasy szkolnej. Tablica jest postrzegana jako niezbędne narzędzie komunikacji, ćwiczeń oraz sporządzania notatek z zajęć. Zgodnie z artykułem na ten temat, stworzonym przez British Council, używanie czarnych tablic kredowych przynosi wiele korzyści, skutkujących usprawnieniem procesu uczenia się języka angielskiego w szkołach publicznych oraz prywatnych szkołach językowych. Tablica magnetycznapomaganauczycielom w planowaniu oraz przeprowadzaniu gier i zabaw językowych, prezentowaniu istotnych informacji oraz umieszczaniu przygotowanych na zajęcia wizualizacji, mających na celu zainspirowanie uczniów do większej kreatywności (British Council, USING THE BOARD, 2010). Nauczyciel może dodatkowo zainspirować uczniów i zachęcić ich do pracy, wcielając się w różnorodne role oraz przygotowując rozmaite materiały dodatkowe w żywych, motywujących kolorach. Zaangażowanie nauczyciela przekłada się bezpośrednio na zaangażowanie uczniów w zajęcia.

W Hollywood powstały niezliczone filmy, traktujące o relacjach między nauczycielami i uczniami, ukazujące motywującą rolę nauczyciela w procesie nauczania. Jednym z takich obrazów jest Stand and Deliver. Film ten polecany jest przez wiele portali i stron internetowych, jako pozycja obowiązkowa dla nauczycieli. Bohaterem filmu jest nauczyciel, który inspiruje uczniów zagrożonych wykluczeniem do nauki całek oraz rachunku różniczkowego, co ma im pomóc osiągnąć sukces w życiu. Filmy opowiadające historię nauczycieli-inspiratorów mogą stanowić doskonałą motywację do rozwoju zawodowego wśród pedagogów. Wartości takie jak autorytet, zaufanie itp. warto pielęgnować, a z pewnością poskutkują poprawą atmosfery w klasie i lepszymi wynikami w nauce.

Oprócz osobowości nauczyciela, ważną rolę w procesie zdobywania wiedzy stanowi odpowiedni sprzęt i narzędzia pracy, takie jak np. nowoczesna tablica szklana magnetyczna. Poniżej przedstawiono sposoby wykorzystania takiej tablicy w celu usprawnienia procesu nauczania.

Przekazywanie informacji

W wielu szkołach, podstawowym narzędziem do prezentacji informacji wciąż są czarne tablice kredowe. Zapisuje się na nich daty, skomplikowane słowa, tematy lekcji, prace domowe itp. Należy pamiętać, żeby włączać uczniów w proces używania tablicy, prosząc ich o rozwiązywanie zadań, równań i problemów różnego typu. Informacje prezentowane na tablicach powinny tam pozostać na tyle długo, aby wszyscy uczniowie zdążyli je zapisać. Dotyczy to szczególnie zajęć z języków obcych.

Gry i zabawy

Nauczyciele mogą proponować sowim uczniom wiele interesujących gier i zabaw, aby przełamać rutynę. Warto na chwilę odłożyć podręcznik i spróbować użyć wiedzy w sposób praktyczny – gry stanowią doskonały sposób przełożenie teorii na praktykę. Do najbardziej znanych i lubianych gier należą między innymi krzyżówki, „wisielec", koło fortuny itp. W trakcie zajęć językowych, przydadzą się zgadywanki, rebusy itp. Gry ożywiają grupę i pozwalają wciągnąć do nauki nawet najbardziej opornych uczniów. Narzędzie, którym jest tablica magnetyczna do pisania to niezbędny element wyposażenia nowoczesnej klasy szkolnej, który pomaga w organizacji konkursów, gier oraz zabaw. W trakcie zabaw, nauczyciel powinien sprawnie przełączać się między różnymi rolami, takimi jak aktor, organizator, sufler itp. Dzięki temu, zapanuje nad grupą i doprowadzi do skutecznego rozwiązania każdej zagadki.

Tablicę można także wykorzystać do rysowania, co pomoże włączyć do lekcji element sztuki. Mapy, plany miast pomagają nauczyć geografii, historii oraz pytania o drogę w języku obcym. Nauczyciele dysponują w dzisiejszych czasach niezliczonymi źródłami, pomagającymi prowadzić lekcje w sposób kreatywny, przy użyciu nowoczesnych tablic. Jedną z firm, która dystrybuuje rozmaite tablice do użytku w placówkach edukacyjnych jest AJ Produkty.

KONTAKT / AUTOR
szymonkaminski2424
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.