Wózek paletowy: działanie, bezpieczeństwo i korzyści
Wózki paletowe, zwane także paleciakami, to urządzenia służące do podnoszenia i przemieszczania ładunków oraz ciężkich towarów umieszczonych na paletach. Wózki stanowią doskonałą alternatywę dla wózków widłowych. Wózki paletowe są wykorzystywane w magazynach, zakładach przemysłowych, produkcyjnych itp. do transportu dóbr i produktów. Niniejszy artykuł skupia się na kwetii wózków paletowych i przedstawia ich charakterystykę. Porusza także temat bezpieczeństwa oraz korzyści z użytkowania tego typu sprzętów transportowych.
2017-01-19, 13:16

W magazynach, zakładach produkcyjnych, jednostkach przemysłowych i wielu innych firmach, często istnieje potrzeba przechowywania, podnoszenia i przewożenia oraz sztaplowania wyprodukowanych dóbr, części do maszyn i urządzeń, ciężkiego sprzętu itp. W celu uporania się z tymi zadaniami w skuteczny i bezpieczny sposób, warto posłużyć się „pomocnikami”, którzy wykluczą przymus ręcznej obsługi towarów. Tacy pomocnicy to właśnie wózki paletowe i widłowe oraz żurawie warsztatowe. Spośród przedstawionych i dostępnych wózków oraz podnośników, wózek paletowy stanowi najmniejszą i najbardziej zwrotną alternatywę. Jest ponadto najlżejszy i najłatwiejszy w obsłudze. Wszystko to czyni wózek paletowy najpopularniejszym typem sprzętu transportowego spotykanym w zakłach przemysłowych i magazynach.

Wózki paletowe najczęściej prowadzi się siłą własnych mięśni — mowa tu o modelach takich jak np. wózki paletowe ręczne z widłami ustawionymi po prostej. Większość wózków tego rodzaju zasilana jest hydraulicznie. Przednia strona wózka składa się z dwóch praktycznych wideł, które można podnieść lub opuścić w zależności od potrzeb, wysokości towaru do transportu lub aktualnego zajęcia. Podnoszenie i opuszczanie odbywa się ręcznie lub automatycznie, w zależności od rodzaju wózka. Wózki paletowe są niezwykle praktyczne i niezbędne w większości gałęzi przemysłu oraz logistyki. Ich rola to podnoszenie produktywności załogi i poziomu efektywności transportu wewnętrznego w firmach. Zapobiegają również absencjom chorobowym pracowników, ze względu na fakt, że nie trzeba dzięki nim ręcznie dźwigać towarów, niwelując ryzyko dolegliwości i urazów kręgosłupa i kończyn.

Obsługa

Obłsuga wózków paletowych wymaga podstawowego szkolenia i zwykle nie nastręcza problemów użytkownikowi. Pierwszy krok to zwolnienie dźwigni, aby można było opuścić wózek do poziomu podłoża. Kolejny krok to wyrównanie poziomu wideł do poziomu palety. Następnie, należy umieścić widły pod paletą i można rozpocząć pompowanie, mające na celu uniesienie ładunku. Dzięki temu, widły wraz z zapaletowanym ładunkiem można przewieźć w żądane miejsce. Rozładunek polega na opuszczeniu palety i ustawieniu jej na podłożu oraz wyjęciu wideł spod ładunku. Zaledwie tych kilka kroków umożliwia sprawne transportowanie palet na terenie magazynu lub zakładu przemysłowego (premierhandling.com, HOW TO USE A PALLET JACK, b.d.).

Bezpieczeństwo

Zanim będzie możliwe rozpoczęcie użytkowania, pracownicy wytypowani do obsługi muszą przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Po pierwsze, obowiązuje bezwzględny zakaz umieszczania stóp pod wózkiem. Po drugie, należy zawsze sprawdzać, czy maksymalne obciążenie wózka nie zostało przekroczone, gdyż jest to groźne zarówno dla wózka, jak i osoby obsługującej. Gdy na wózku znajduje się ładunek, pracownicy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy podłoże, po którym się poruszają jest nierówne, np. opada w dół. Grawitacja może spowodować, że wózek nagle przyspieszy i użytkownik straci nad nim panowanie. Zjazd wózków ze wzniesień powinien odbywać się tyłem — wózek należy ciągnąć, a nie pchać, a nie będzie obawy o utratę panowania nad nim. Naturalnie, zanim pracownicy zaczną korzystać z wózka, muszą uważnie przeczytać instrukcję obsługi i zrozumieć jej treść. W razie problemów, należy bezwzględnie skonsultować się ze starszymi pracownikami, aby wyeliminować wątpliwości dotyczące użytkowania (aussieforkliftrepairs.com.au, WHAT IS A PALLET TRUCK? 2016).

Korzyści

Wózek paletowy pomaga przewozić ciężkie towary na duże odległości w krótkim czasie. W porównaniu do ręcznego transportu, oszczędza siły, zdrowie i czas. Wózki paletowe są niezwykle zwrotne oraz łatwe w manewrowaniu. Można przy ich pomocy poruszać się nawet w ciasnych przesmykach i innych miejscach, gdzie nie zmieści się wózek widłowy. Użytkowanie wózków paletowych przynosi same korzyści i sprawia, że stanowią one nieodłączny element wyposażenia współczesnego zakładu przemysłowego i magazynu. Dodatkową korzyść stanowi fakt, że sprzęty te nie są szczególnie kosztowne w porównaniu z tradycyjnymi wózkami widłowymi. Dzięki wózkom paletowym, na które stać każdą firmę, można poprawić produktywność, logistykę i oszczędzić mnóstwo czasu oraz energii (aussieforkliftrepairs.com.au, WHAT IS A PALLET TRUCK? 2016).

Jedną z uznanych firm działających na polskim rynku, mających w ofercie wózki paletowe, wózki platformowe oraz inne sprzęty transportowe jest AJ Produkty. Więcej informacji na stronie internetowej producenta.

KONTAKT / AUTOR
szymonkaminski2424
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.