Krótki przewodnik po typach wózków paletowych, zaleceniach bezpieczeństwa oraz korzyściach
Maszyny i urządzenia to nieoceniona pomoc w działaniach wykonywanych w środowisku magazynowym. Wózki paletowe są używane głównie w magazynach, zwykle do przewożenia ładunków zapaletowanych. Poniższy artykuł podsumowuje wiedzę dotyczącą wózków paletowych – ich podstawowe typy, zalecenia zapewniające bezpieczne użytkowanie oraz korzyści, które płyną z ich użytkowania. Dzięki artykułowi dowiesz się więcej o wózkach paletowych.
2017-02-23, 08:33

Magazyny można zdefiniować jako przestrzenie używane do przechowywania dóbr i produktów oraz do przygotowywania ich do transportu i dystrybucji (shopify.in, WHAT IS WAREHOUSING? b.d.). Typowe magazynowanie zawiera w sobie czynności takie jak załadunek, rozładunek, przechowywanie, transport oraz inne niezbędne operacje. W celu sprawnego i poprawnego wykonywania wskazanych działań, firmy używają specjalnych wózków, zwanych wózkami paletowymi lub po prostu paleciakami. Urządzenia te stworzono po to, aby ułatwiały załadunek, rozładunek oraz transport towarów w obrębie magazynu. Wózki takie stworzono do obsługi towarów zapaletowanych. Każdy model wózka posiada inne zastosowanie w zależności od potrzeb i środowiska, w którym jest użytkowany.

W procesach magazynowych ważna jest znajomość podstaw użytkowania wózków paletowych jeszcze przed ich zakupem. Nauczenie się podstawowych funkcjonalności, środków bezpieczeństwa oraz rozróżnianie typów wózków i korzyści płynące z posiadania poszczególnych modeli to niezwykle istotna kwestia. Odpowiednio wybrany wózek paletowy pomoże usprawnić wykonywanie czynności związanych z obsługą towarów w magazynie. Poniżej omówiono istotne kwestie, stanowiące charakterystykę wózków paletowych.

 Typy wózków paletowych

Wózki paletowe dzielimy na wózki paletowe ręczne, wózki akumulatorowe, wózki paletowe z wagą itp. Wózki ręczne obsługuje się siłą mięśni, podczas gdy elektryczne posiadają specjalne akumulatory, dzięki którym praca staje się jeszcze łatwiejsza. Wózki paletowe z wagą pozwalają mieć pełną kontrolę nad ciężarem przewożonych ładunków.

 Środki bezpieczeństwa

Przed rozpoczęciem użytkowania wózków paletowych, pracownicy muszą przedsięwziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, ponieważ używanie paleciaków niezgodnie z przeznaczeniem może skutkować incydentami lub wypadkami przy pracy. Po pierwsze, każdy pracownik powinien przeczytać i zrozumieć instrukcję przed rozpoczęciem pracy z pomocą urządzenia. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie umieszczać stóp pod wózkiem, zwłaszcza podczas załadunku palet (palletsmith.com, PALLET TRUCK SAFETY PROCEDURES, b.d.). Wózki akumulatorowe poruszają się niezwykle szybko, operatorzy powinni zachować szczególną ostrożność i obserwować okolice wózka, aby wykluczyć niebezpieczne zdarzenia i kolizje z pieszymi oraz regałami. Wózki akumulatorowe powinny być ostrożne prowadzone na wzniesieniach, należy również umiejętnie używać hamulców, aby nie stracić nad nimi kontroli. Wózki paletowe należy regularnie czyścić i konserwować, aby przedłużyć ich życie i zminimalizować koszty użytkowania.

 Korzyści z użytkowania wózków

W porównaniu z wózkiem widłowym, wózek paletowy oferuje wiele praktycznych korzyści. Dzięki niewielkiemu ciężarowi własnemu, paleciaki doskonale nadają się do szybkiego przewożenia palet oraz ładunków zapaletowanych. Dzięki wózkom paletowym pracownicy mogą sprawnie i szybko przewozić ciężkie ładunki na długich dystansach. Dzieje się to praktycznie bezwysiłkowo, co stanowi kolejny atut urządzenia. Sprawna praca to większa efektywność i produktywność zakładu, a pracownicy, którzy nie dźwigają, rzadziej przebywają na zwolnieniach. Wózki paletowe nie generują hałasu, zapewniając tym samym zdrowsze środowisko pracy. Wózki akumulatorowe trzeba ładować, podczas gdy paletowe nie wymagają tej czynności, co sprawia, że są nieustannie gotowe do pomocy. Wózki paletowe zapewniają również doskonałą widoczność dzięki niewielkim rozmiarom. Ta cecha predestynuje wózki paletowe do bycia szczególnie bezpiecznymi – nie powodują one tylu wypadków i incydentów co wózki widłowe (3benefitsof.com, 3 BENEFITS OF OPERATING LECTRIC PALLET JACK, 2017).

 Istnieje wiele firm, które produkują i dystrybuują wózki paletowe. Jedną z uznanych na rynku polskim firm jest AJ Produkty. W ofercie można znaleźć różnorodne wózki paletowe. Więcej informacji oraz szczegóły oferty na stronie internetowej AJ Produkty.

KONTAKT / AUTOR
szymonkaminski2424
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.