Jak wybrać wózek paletowy do zastosowań magazynowych
Wózki paletowe to niezwykle przydatne urządzenia spotykane w większości magazynów. Służą do zastosowań takich jak załadunek, rozładunek oraz transport produktów i towarów. Niniejszy artykuł identyfikuje czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem wózka paletowego do firmy.
2017-03-27, 12:21

Aby przeprowadzać czynności związane z pracą w magazynie w płynny i zorganizowany sposób, pracownicy mogą posłużyć się wózkiem widłowym, paletowym, magazynowym lub nawet zwykłą taczką. Wśród wymienionych pomocników wózki paletowe stanowią najpopularniejszy wybór i są używane do transportu oraz załadunku i rozładunki palet w środowisku magazynowym.

 Wózki paletowe to bardzo poręczne urządzenia magazynowe. Najbardziej przydają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba częstego transportu zapaletowanych towarów o niezbyt wysokiej wadze. Jeśli w zakładzie nie przewozi się bardzo ciężkich ładunków, wybór wózka paletowego pozwala zaoszczędzić pieniądze, gdyż nie ma potrzeby nabywania drogich wózków widłowych (comparefactory.com, FORKLIFTS VS PALLET JACK, 2014). Dzięki dużej funkcjonalności wózków paletowych firmy zyskują nieocenionego pomocnika. Przed zakupem wózka warto wziąć jednak pod uwagę kilka czynników, które przedstawiamy poniżej.

 Typ i cena

 Wózki paletowe można podzielić na dwa główne typy: manualne i automatyczne (1001pallets.com, EVERYTHING YOU NEED TO KNOW BEFORE BUYING A PALLET JACK! 2016). Te pierwsze funkcjonują także pod nazwą wózki paletowe ręczne i są wprawiane w ruch siłą ludzkich mięśni. Dla porównania, te drugie posiadają zasilanie akumulatorowe. Wózki ręczne nie mają części elektronicznych, podczas gdy modele akumulatorowe – owszem. Obecność części elektronicznych wpływa na cenę urządzenia, czyniąc wózki akumulatorowe znacznie droższymi niż wózki ręczne. Dlatego kupując wózek paletowy, firmy powinny zdecydowanie wziąć pod uwagę czynnik ceny i kierować sie dostępnym budżetem, co pomoże wskazać typ wózka, na jaki mogą sobie pozwolić.

 Materiał

 W większości magazynów pracownicy muszą wykonywać czynności, które kosztują wiele energii, takie jak podnoszenie ładunków, transport, pakowanie itp. Muszą oni wykonywać wymienione czynności często. Sprawia to, że wózki paletowe używane do transportu i załadunku są narażone na zużycie i usterki mechaniczne. Należy pamiętać, aby przed zakupem wózka sprawdzić jakość stali, z której został wykonany. Zakup wózka ze stali dobrej jakości znacznie przedłuży jego żywotność oraz zmniejszy potrzeby konserwacyjne. Wózek z dobrej stali to sprawny transport i załadunek.

 Ergonomia

 Większość urządzeń używanych w magazynie produkuje się tak, aby były maksymalnie przyjazne w użytkowaniu. Dodatkowo, niektórzy producenci wyposażają swoje wózki w dodatkowe ergonomiczne funkcje, które pomagają zapewnić maksymalny komfort pracownikom, którzy ich używają. Na przykład wózek paletowy wyposażony w uchwyty pokryte gumą zapewnia dobry chwyt, dzięki czemu  ryzyko wyślizgnięcia się z rąk jest znacznie mniejsze. Innym czynnikiem, który znacząco wpływa na komfort użytkowania wózka paletowego, są koła. Dobrej jakości koła poliuretanowe z podwójną rolką zapewniają doskonałe prowadzenia i zwrotność. Są one również odporne na zużycie i świetnie sobie radzą na nierównych podłożach. Te i inne drobne dodatki stanowią o wygodzie użytkowania wózków paletowych. Warto zatem przed zakupem zapytać o rodzaj kół oraz zabezpieczenie uchwytów.

 Funkcjonalność

 Funkcjonalność stanowi bodajże najważniejszy czynnik do przeanalizowania przed zakupem wózka. Firmy zwykle szukają rozwiązania, które będzie się charakteryzowało dobrym stosunkiem jakości do ceny oraz dużą funkcjonalnością. W przypadku wózków paletowych funkcjonalność rozumiana jest jako płynne prowadzenie, niski poziom hałasu, możliwość zważenia przewożonego ładunku etc. Przedsiębiorstwa, które oprócz transportowania muszą także ważyć ładunki, powinny zakupić wózek paletowy z wbudowaną wagą. Jeśli ładunki są bardzo ciężkie, warto przemyśleć zakup wózka akumulatorowego.

 Na rynku jest kilka uznanych firm, które dostarczają wózki paletowe różnego typu. I tak na przykład wózek paletowy można kupić od AJ Produkty. Firma posiada w ofercie wiele rodzajów wózków, w tym akumulatorowe. Więcej informacji na stronie internetowej tego dostawcy.

KONTAKT / AUTOR
szymonkaminski2424
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.