Magazyny i związane z nimi urządzenia to ważna składowa w sektorze handlu (stitchlabs.com, OPTIMIZING WAREHOUSING MANAGEMENT, 2017). Produktywność i jakość procesów magazynowych bezpośrednio przekłada się na satysfakcję klienta. Tak jak w innych branżach, także w transporcie i logistyce menedżerowie napotykają problemy. Dlatego, jeśli myślimy o optymalizacji i usprawnieniu procesów magazynowania, powinniśmy przemyśleć kwestie przedstawione poniżej.
Magazynowanie towarów
Magazynowanie towarów i produktów to jeden z najważniejszych procesów w przestrzeni magazynowej. W przechowywaniu pomagają regały magazynowe, pojemniki i kontenery, stojaki itp. W obsłudze magazynu na pierwszy plan wysuwa się kilka wskazówek, które mogą poskutkować usprawnieniem procesów i większą efektywnością logistyki. Na przykład, niektóre produkty mogą podlegać dużej sezonowości sprzedaży. W takich wypadkach, wyroby te należy przechowywać z przodu sekcji, aby pracownikom łatwiej było je odnaleźć, co pomoże zaoszczędzić czas potrzebny na wysyłkę do klienta. Czas oszczędza również fakt, że nie trzeba przy takiej aranżacji towarów na regałach błądzić wśród produktów, na które nie ma aktualnie popytu. Należy pamiętać, aby między regałami zachować odpowiednie odstępy, tzw. alejki. Dzięki temu urządzenia transportowe, takie jak wózki widłowe, paletowe i inne, będą mogły swobodnie poruszać się po terenie magazynu. Zmniejszy się także ryzyko kolizji z regałami i znikną problemy z załadunkiem i rozładunkiem. Regały i pojemniki często wybiera się, kierując się materiałem wykonania. Do magazynu doskonale nadają się regały metalowe (stal ocynkowana lub malowana proszkowo, aluminium), które zapewniają trwałość. Przed zakupem należy sprawdzić regał magazynowy cena, aby zmieścić się w posiadanym budżecie. Cena regałów zależy głownie od materiału wykonania, dostępności oraz obciążeń, które mogą one wytrzymać.
Zarządzanie i przydzielanie zadań
Wśród typowych problemów w środowisku magazynowym można wymienić nie tylko brak potrzebnych maszyn i narzędzi, ale także nieodpowiedni podział pracy. Jest on wypadkową wielu czynników, takich jak źle wyszkolona załoga, wady i usterki urządzeń, nacisk na osiągi itp. Kierownicy magazynów powinni się starać eliminować wąskie gardła i prawidłowo dzielić obowiązki, aby praca przebiegała sprawnie i płynnie. Dobrym pomysłem może być tworzenie małych zespołów, odpowiedzialnych tylko na jeden element przepływu towarów, np. zespół załadunkowo-rozładunkowy, transportowy oraz zespół pakowania i wysyłki, który wykorzystuje palety i pojemniki magazynowe jako opakowanie dla towarów. Taka metoda może przynieść dużo lepsze rezultaty niż tradycyjny układ, w którym każdy robi wszystko i jest odpowiedzialny za to, co akurat jest do zrobienia. Podział załogi na dedykowane zespoły poprawia produktywność całego magazynu (ind-svcs.com, 10 STRATEGIES TO OPTIMIZE WAREHOUSE OPERATIONS, 2014).
Oprogramowanie do zarządzania magazynem
Automatyczne systemy pomagają wielu przedsiębiorstwom przeprowadzać operacje w skoordynowany, płynny sposób. Te same technologie można stosować w celu usprawnienia procesów przepływu towarów. Istnieją programy zarządzające inwentaryzacją, przyjmowaniem i wysyłką itp. Stanowią one nieocenioną pomoc w zarządzaniu magazynami, szczególnie w dużych firmach. Niektóre z nowoczesnych propozycji są dostępne na smartfony. Te proste w obsłudze aplikacje kontrolują nawet aspekty takie jak podział zadań między pracownikami! Warto przemyśleć zastosowanie opisywanych rozwiązań w swoim magazynie – zdobycze technologiczne są ogólnodostępne i ułatwiają pracę.
Wszystkie opisane wskazówki mogą przyczynić się do większej efektywności firmowego magazynu. Warto spróbować!