Pojemniki do segregacji odpadów to konieczność w miejscu pracy
Z perspektywy firmy, ważne jest nie tylko zakupienie systemów do segregacji odpadów, takich jak różnokolorowe pojemniki, ale także wdrożenie niezbędnych praktyk higieniczno-zdrowotnych i środowiskowych. Takie postępowanie przynosi wiele istotnych korzyści, takich płynność pracy, poprawa produktywności i zmniejszenie absencji chorobowych wśród pracowników.
2016-11-21, 08:26

Sprawne zarządzanie jest niezbędne w każdym miejscu pracy, zarówno z przyczyn bezpieczeństwa i promocji zdrowia, ale również ze względu na efektywność pracy. Czystość i ogólny porządek skutkuje mniejszym wskaźnikiem wypadków, absencji chorobowych oraz lepszymi warunkami higienicznymi i optymalnym wykorzystaniem przestrzeni biurowej. Pomaga również racjonalnie korzystać z zasobów, co może skutkować redukcją kosztów i mniejszym wysiłkiem włożonym w organizację pracy  (CCOHS, “WORKPLACE HOUSEKEEPING - BASIC GUIDE”, 2016). Sprawna gospodatrka odpadami, segregacja i wywóz to ważne czynniki dla każdego typu przedsiębiorstwa. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby firmy nie tylko inwestowały w pojemniki do segregacji odpadów, ale także przestrzegały procedur z zakresu zbiórki i wywozu śmieci. Poniżej zaprezentowano aspekty, które warto mieć na uwadze w kontekście zarządzania odpadami.

Lokalizacja pojemników

Pojemniki na śmieci powinny być nie tylko podzielone ze względu na typ zawartości (do recyklingu, odpady mokre, suche, komunalne itp.), ale także ustawione w odpowiednich miejscach. Pomoże to pracownikom optymalnie wykorzystać firmowe pojemniki na śmieci. Na przykład, kosze na papier powinny znajdować się przy każdym stanowisku pracy, a te przeznaczone na mokre odpady muszą znaleźć się w sąsiedztwie pomieszczeń kuchennych i łazienek. Na zewnątrz budynków powinny stanąć popielnice, aby umożliwić pozbycie się niedopałków.

Rutyna odbioru

Firmy powinny ustalić terminy odbioru odpadów z lokalnymi jednostkami odpowiedzialnymi na zbiórkę oraz samorządami. Należy podkreślić, że odpowiednia gospodarka odpadami to nie tylko obowiązek obywatelski i społeczny, ale także ważny czynnik rozwoju, posiadający uzasadnienie ekonomiczne (Switzerland Global Enterprise, “MARKET REPORT – WASTE MANAGEMENT IN POLAND”, 2014). Dla dużych organizacji inwestycja w postaci czasu i energii włożonych w segregację i sprawną gospodarkę odpadami, może skutkować wymiernymi korzyściami finansowymi oraz wizerunkowymi.

Zwyczaje pracowników

Utrzymanie czystości i porządku w miejscu pracy powinno być przedmiotem zbiorowej odpowiedzialności wszystkich pracowników, a nie tylko ekipy sprzątającej i ochrony. Pracownicy muszą znać wytyczne dotyczące segregacji, aby efektywnie się w nią angażować. Ważne jest, aby pojemniki jasno i czytelnie oznaczyć. To, jak użytkować plastikowe pojemniki na odpady komunalne, nie nastręcza zwykle problemów. Dla porównania, tym przeznaczonym na zużyte baterie, chemikalia lub niedopałki, należy poświęcić więcej uwagi i zaznajomić pracowników z konsekwencjami ewentualnej pomyłki. Dodatkowo, trzeba nauczyć zatrudnionych, aby przedmioty zbędne wyrzucali natychmiast.

Podsumowując, w celu ustanowienia efektywnego systemu segregacji i usprawnienia gospodarki odpadami, firmy powinny nie tylko inwestować w same pojemniki, ale także edukować i wprowadzać odpowiednie procedury. Pracowników należy zachęcać do prawidłowej segregacji – dobrym sposobem może być system niewielkich nagród dla najlepiej wypełniających ten obowiązek. Przedsiębiorstwa powinny skontaktować się z dostawcami pojemników i systemów do segregacji. Dobrym przykładem eksperta jest AJ Produkty. Więcej informacji o ofercie można znaleźć na stronie internetowej firmy.

KONTAKT / AUTOR
szymonkaminski2424
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.